Adopce

Naše farnost má v projektu ADOPCE NA DÁLKU adoptované dítě z Ugandy.
Je to mladík Ivan Sennyonjo. Má oba rodiče a čtyři další sourozence. Rok narození je 1998. Rodina bydlí pouze v pronajaté jedné místnosti. Díky naší podpoře může Ivan navštěvovat školu. Rád by se stal lékařem. Jeho nejoblíbenějším koníčkem je fotbal.

Základní informace o Ugandě:

Uganda je státem východní Afriky, sousedící se Súdánem, Keňou, Rwandou a Kongem. Zabírá plochu 237 000 km2 s populací asi 23, 9 miliónů. Mluví se anglicky (oficiální jazyk), swahilsky a dalšími 30 místními jazyky. V oblasti, kde žijí naše děti, se mluví jazykem Luganda. Pěstuje se hlavně káva, cukrová třtina, čaj a tabák.

Uganda je podle oficiálních údajů jedním z nejchudších a nejméně rozvinutých států světa. Řada tragédií, která tuto zemi během posledních třiceti let postihla (především diktatura Idi Amina a občanské války), zanechala ve většině lidí dojem, že je lépe se této zemi vyhnout. Přesto v současnosti je až na hranice se Súdánem a Kongem většina regionů země politicky stabilních a vláda projevuje velkou snahu o zlepšení. Uganda je jednou z nejkrásnějších zemí Afriky - Winston Churchil ji při své návštěvě právem nazval "perlou Afriky". Cestovatelé jsou uchváceni krásnou přírodou, ideálním klimatem a  jedinečnou kulturou, ale zároveň šokováni všudypřítomnou bídou.

Uganda leží na rovníku a má tedy tropické podnebí s letním počasím po celý rok. Vysoká nadmořská výška ale chrání před nesnesitelnými vedry. Nejtepleji je zde od prosince do února, kdy teploty vystoupají až na 29 °C. Deštné období je v dubnu a září, i když v posledních letech je počasí nevyzpytatelné.

Další zajímavosti:

- děti začínají chodit do školy až na to mají peníze, proto se často věk neshoduje se stupněm vzdělání
- prázdniny: prosinec a leden - hlavní "letní" prázdniny; začátek školního roku - 1. týden v únoru
- ve třídě je obvykle 45-80 dětí
- v Ugandě je velmi neslušné jíst nebo pít na ulici - to platí např. i pro zmrzlinu
- ženy a děti na vesnicích kleknou, pokud zdraví osobu, která je společensky výš (např. muž nebo starší osoba )
- pro většinu domácností je hlavní jídlo dne večeře, obvykle těsně před spaním, nejchudší rodiny jedí jen jednou denně
- pozdrav je v Ugandě velmi důležitý, nejprve než se s někým začnete bavit, musíte ho řádně pozdravit a zeptat se ho jak se má, je to jako obřad
- v Ugandě platí zákon džungle - jak na ulicích, tak i v obchodech a na poštách - lidé nevědí, co je to řádně stát ve frontě
- Vánoce a ostatní svátky na vesnicích postrádají jakoukoliv materiální stránku (tzn. Vánoce se slaví pouze modlitbami, ale bez dárků, jídla... )
- narozeniny se slaví jen v bohatých rodinách.

Ivan Sennyonjo